
Eszna
Khnum Templom
Eszna – Khnum templom
Luxortól 60 km-re délre, a Nílus jobb partján fekszik a manapság kb.80-90.000 lakosú város Eszna. A város egyiptomi neve az ókorban Ta Szenet, illetve Junit volt. A hellénisztikus időkben a Latopolisz nevet kapta az itt nagy tiszteletnek örvendő Lates niloticus, vagyis nílusi sügér alapján, mely a ma ismert legnagyobb nílusi hal. A rómaiak egyszerűen csak Latonak nevezték, mely görög név rövidített változata.
A mostani város utcaszintje alatt feküdt Khnum, a teremtőisten temploma, amiből csak a belső csarnok maradt meg. Az ókor óta a tajszint 9 méterrel emelkedett, így a látogatóknak egy létrán kell leereszkedni a templom megtekintéséhez. A templom fontosabb istenei még Heka és Neit isteneknek. Heka istenhez a mágia és a varázslás fogalma köthető. Ő maga a mágia, a mágikus erő, és ennek az erőnek a legerősebb használó istene. Neit istennőt általában úgy ábrázolták, hogy egyik kezével nyílvesszőket és íjat fog össze. Harcias jellegét jelzik a kezében tartott fegyverek. Az „utat megnyitó" jelzője szintén erre utal, hiszen a király, ill. a hadsereg előtt járva, ő biztosította az utat. Neit az archaikus korban Alsó- és Felső-Egyiptom egyesítésének a korában a legfőbb istenek közé tartozott. Az Abüdoszi temetőben ő a leggyakrabban emlegetett istenség. Templomi kultusza az Óbirodalom kora után erősen visszaszorult, majd a 26. dinasztia idején ismét előtérbe került, némileg módosult formában. E három istenségnek szentelték a város nagy templomát.
A jelenlegi görög-római kori templom egy régebbi, az Újbirodalom XVIII. dinasztia-kori templom helyére épült. A ma álló építményt VI. Ptolemaiosz (i.e. 221-204) kezdték el építeni, de csak később a császárkorban az 1. és 2. században fejezték be (Claudius, Vespasianus és Traianus uralkodása alatt). A legkésőbbi díszítések, domborművek Decius császár korából (kr.u. 249-251) származnak.
Az előcsarnok homlokzatán jellegzetes, magas kazettájú oszlopok állnak. Belül a tetőt összesen 24 különböző fejezetű lótuszlevél oszloposfős oszlop tartja. Az esznai templom különlegességei ezek az oszlopok, amelyeknek gyönyörűen díszített növénydíszes oszlopfői a műfaj legszebb alkotásainak tekinthetők. Az oszloptörzseken pedig részletes feliratok örökítik meg a teremtéstörténet mitológiai történeteit. A mennyezeten pedig különleges csillagászati, zodiákus ábrázolások láthatók. A zodiákus az asztrológiában ma is használatos állatövi szimbólumokat is megjeleníti. A falakon római kori császárok fáraói öltözékekben számos istenségnek mutatnak be áldozatokat.
A templom falain az áldozatokon kívül több érdekes felirat is látható. Az egyik ilyen történelmileg is érdekes, felírat, amiben említést tesznek Septimus Severus császár és felesége, valamint fiai kr. u. 199-ben történt Egyiptomba látogatásáról. Külön érdekesség, hogy később, kr. u. 212-ben egyik fiú nevét, a halála miatt utólag kitörölték a feliratból. Szintén különlegesnek számít az a két kriptografikus írással készült himnusz, ami a kazettás oszlopok belső oldalain látható. A szöveg különlegessége, hogy kizárólag kos- és krokodilhieroglifekből áll, így mindeddig a teljes olvasata és magyarázata bizonytalan.
Különleges és egyedi ábrázolás még, Commodus császár madárvadászatát ábrázoló nagyméretű áldozati jelenet. Commodus császár fáraóként jelenik meg, aki futó tartásban elejtett madarakkal és halakkal teli hálót tart. A fáraót két oldalról Khnum és Hórusz isten veszi körü, és a háló összehúzásában is segítenek neki. A kép tulajdonképpeni értelme nem vadászjelenet, hanem az ellenséget jelképezi. A hálóval történő madárfogás a király ellenségeinek „begyűjtését” és megsemmisítését jelképezi, aki ezáltal egyfajta védővarázslatot valósít meg.
A templomot eredetileg felvonulási út kötötte össze a Nílussal. Közvetlenül a mai kikötőtől délre még láthatók az ókori kikötő maradványai Marcus Aurelius kartusaival.
A város másik temploma a modern Eszna alatt található, kb. 12 km távolságban dél felé (Kom Mer), de mivel teljesen be lett építve, feltárása még várat magára.
Ma a folyó és a templom között fedett turistabazár húzódik. A várostól északra két duzzasztógát szeli át hídként a folyót, az egyik vízerőműként is funkcionál.
Utolsó kép
látogatófigyelő
Levelezőlista
Kedvenc linkek
Archívum
Május / 2022 |
Statisztika
Online: | 7 |
---|---|
Összes: | 597249 |
Hónap: | 20158 |
Nap: | 593 |