
Memphis az ősi főváros
2017.12.31
Memphis
" Így múlik el a világ dicsősége"...
...Ezzel a latin mondással lehetne leginkább kifejezni Egyiptom ősi fővárosának mai helyzetét, mert az egykori ókori csillogó metropolisz ragyogásából szinte semmi sem maradt.

Már a legkorábbi időkben is Memphis királyi város volt, de igazán az óbirodalom idején nyert vitathatatlan központi rangot, mint főváros. Memphisz fő istene Ptah teremtő isten volt, akit együtt tiszteltek az oroszlánfejű Szekhmet istennővel és a lótuszvirág istenével, Nofertummal. Ők voltak a város isteni triásza.
A város hivatalosan Felső-Egyiptom első tartományának (nomoszának) székhelye volt, de mivel pontosan Felső- és Alső-Egyiptom határvonalán feküdt, így egyszerre volt vallási és közigazgatási központ, hiszen összekötötte a két országrészt. A "Két országrész mérlegének" nevezték a várost.
A város változatos története a XII.-XIII. századig tartott: ekkorra a kairói építkezések miatti
erőteljes kőrablás véget vetett a város életének. A régi városban folytatott ása tásoknak egyrészt a betelepülők növekvő számával, másrészt a talajvíz emelkedő szintjével kell megküzdeniük.

II. Ramszesz szoborkolosszusa (XIX. dinasztia, i.e. 1250 körül)
Egész sor szoborkolosszust készítettek azokkal az építészeti vállalkozásokkal összefüggésben, amelyeket II. Ramszesz a Ptah-templom területén megkezdett. Az uralkodó szoborkolosszusai különböző kőfajtákból készültek. A XIX. században már ismert lelőhelyet 1888-ban tárták fel, s ma egy modern védőépületben látható az egyik, hanyatt dőlt, egykor 13,5 méter magas szobor. II. Ramszeszt megörökítő csodaszép hatalmas szobrot tömör mészkőből faragták, és valóban az adott kor magas művészi minőségét tükrözi.

Ptah temploma (XIX. dinasztia, i.e. 1250 körül)
Valaha Ptah szentélye Egyiptom legnagyobb templomai közé tartozott, de annyira elpusztult, hogy már a pontos alaprajzát sem lehet megállapítani. Egyedül II. Ramszesz hatalmas nyugati csarnokát lehet némileg rekonstruálni. Ez jelezte a templomkörzet bejáratát. Egy 74 méter széles kapuzat (pülón) mögött 16 papíruszfejjel díszített oszlopcsarnok nyílt, körülötte alacsonyabb oszlopok erdejével. Keleti irányban állt a 300 méternél is hosszabb templomépület, amelynek kialakításában Karnak-i templom és a Luxor-i Ámon templomokhoz hasonlóan az Óbirodalom óta minden nagyobb fáraó részt vett. Még a Ptolemaioszok idejében is állt és aktívan működött a magas fallal körülvett hatalmas templom.
Az alabástrom szfinx (XVIII. dinasztia, i.e. 1420 körül)

II. Ramszesz álló és ülőszobrai valamint a király szoborcsoportja Ptahhal és Szekmettel.

A vörös gránitból készült szoborhármasban középen
álló Ramszesz, azonos magas, mint a mellette álló istenpáros Ptah és Szekhmet. A király nem az ifju isten Nofertum szerepét veszi át, hanem a szoborcsoport a megistenült Ramszeszt ábrázolja.

Az Ápisz-bikák balzsmozóháza (késői kor, i.e. 7-4. század)
A Ptah-templom körzetén belül volt valaha az Ápisz-bikák szentélye, és itt tartották az isteni tiszteletben részesített állatokat is. Az említett épületek nyomát még nem sikerült meglelni teljesen, de az elpusztult bikák bebalzsamozásának színhelyét már feltárták. Az épület több helyiségből állt, különböző méretű kalcitkőből faragott, ágy formájú munkaasztalokkal, amik egyfajta boncasztal szerepét töltötték be. Az egyik balzsamozóágy készítési időpontja is ismert, mert az oldalán lévő felirat említi a XXVI. dinasztiába tartozó Nekho fáraó nevét. Ezeken a balzsamozóasztalokon mumifikálták az elpusztult Ápisz-bikák testét, mielőtt örök nyugalomra helyezték volna őket a Szakkarában található Szerápeumban.
Hathor templom (XIX. dinasztia, i.e. 1250 körül)

A mappában található képek előnézete Memphis
Hozzászólások
Hozzászólások megtekintése
Nincs új bejegyzés.
Utolsó kép
látogatófigyelő
Levelezőlista
Kedvenc linkek
Archívum
Július / 2022 |
Statisztika
Online: | 15 |
---|---|
Összes: | 626117 |
Hónap: | 15928 |
Nap: | 700 |