
Szakkara
Szakkara
Itt található az ókori Egyiptom egyik fővárosának, Memphisznek legősibb temetője, 7 km hosszú nekropolisza. Nevét egyes források szerint a Beni Szoqar törzstől, mások szerint Szokar (görögül Szokarisz) óegyiptomi istentől kapta. Magántemetkezésekre és uralkodók nyughelyéül egyaránt használták mintegy háromezer éven át. Uralkodókat a II. dinasztia korától a XIII. dinasztiáig temettek ide. Közülük a leghíresebb Dzsószer fáraó, akinek síregyüttese, közepén az első piramissal, az ún. lépcsős piramissal az egyik legismertebb egyiptomi műemlék. A piramis tervezője és építője Imhotep volt, akit később istenként tiszteltek.
Főbb látványosságok Szakkarában:
- Dzsószer piramisa és piramiskörzetéhez számos középület tartozik, melyeket fokozatosan tártak fel. Így 1924-ben a „Dél Házát” és az „Észak Házát”, 1925-ben a bejárati oszlopsort, 1926-ban a kerület déli sírját.
- Unisz, Teti, Uszerkáf, Szehemhet, I. Pepi , Iszeszi, II. Pepi, Ibi és Hendzser fáraók piramisai
- Sepszeszkaf fáraó síremléke
- A piramis körül a 3.,4.,5. és 6.dinasztia korából mintegy 160 masztaba helyezkedik el.
- Szerápeion,
- Filozófusok köre - szoborcsoport
Unisz fáraó piramisa és halotti templomának maradványai Dzsószer piramisától déli irányban helyezkednek el. Maga a piramis szerény méretű, egy-egy oldala kb. 60 m, magassága 19 m.
A terület északnyugati részén 1851-ben Auguste Mariette francia egyiptológus fedezte fel a Szerapeiont, az Ápisz bikák temetőjét, majd sikerült feltárni egy kb. 200 m hosszúságú kőutat, melynek mentén 121 szfinxet talált. Ő találta meg itt az egyik sírban az ülő írnok híres szobrát, ami ma a Louvre-ban van, Párizsban. A Szerapeionban szintén ő találta meg Haemuaszet hercegnek, II. Ramszesz fiának, Ptah isten főpapjának a múmiáját.
Mariette ásta ki az Ápisz-templomot, melyet I. Nektanebó építtetett.
A szakkarai nekropolisz valószínűleg legszebb sírja Tinek a nyughelye, aki az V. dinasztia idején Noferkaré és Niuszerré királyok piramisainak a felügyelője volt.
Dzsószer piramiskerülete körül található még Teti, Uszerkaf és Szehemhet fáraók piramisa.
A központi területtől délre 4–5 km hosszan I. Pepi, Iszeszi, II. Pepi, Ibi és Hendzser fáraók piramisai és Sepszeszkaf fáraó síremléke áll.
A Szerapeiontól északkeletre állattemetők (tehenek, íbiszek, sólymok, páviánok) kerültek elő, s itt állt a keresztény időkben a kopt Apa Jeremiás kolostora.
A „Sírok utcájában” az előkelők sírjai közül a nevezetesebbek: Ahethotep vezír és fia, Ptahhotep masztabája, Mereruka vezír masztabája, Kagemni vezír sírja, Noferszesemré vezír masztabája, Anhmahor vezír sírja, Noferszesemptah vezír sírja
3D séták Szakkarában:
Ptahhotep & Akhethotep masztaba
A mappában található képek előnézete Saqqara - Lépcsős Piramis (The Step Pyramid)
Utolsó kép
látogatófigyelő
Levelezőlista
Kedvenc linkek
Archívum
Július / 2022 |
Statisztika
Online: | 11 |
---|---|
Összes: | 626142 |
Hónap: | 15919 |
Nap: | 699 |