GYIK egészségügyi kérdések / FAQ's
Nem. Szerencsére semmilyen védőoltásra nincs szükség.
NEM!! Malária már jóval több, mint 85 éve nem volt Egyiptomban, és nincs szükség semmilyen típusú malária elleni gyógyszerre. Csak azért, mert Egyiptom Afrikában van, nem jelenti azt, hogy itt is van malária.
Igen ám, de kérjük, ügyeljen arra, hogy csak az egyiptomi tartózkodás idejére elegendő mennyiséget vigyen magával, tartalékként csak néhány napi extra készletet.
Ha nagyon speciális gyógyszert szed, segítséget jelent, ha a receptet elvinné magával, bizonyítékként, hogy valóban szükséges ez a gyógyszer Önnek. És akkor is jó, ha véletlenül elfogy/elvész a gyógyszere és szükséges vásárolni új adagot. (Egyiptomban sok gyógyszertárban az itthon receptköteles gyógyszerek is szabadon vásárolhatók, avagy valóban speciális gyógyszer esetében a hotelorvos / kórházi orvos felírhat receptet a magyar recept alapján).
Fontos! Ha Egyiptomból utazik tovább, és sokkal több felírt gyógyszer van magánál, kérjük, hogy a receptet igazolja a mennyiség szükségességét, így elkerülheti a szükségtelen többletintézkedéseket az országba be- és kilépénél.
Igen. Az egyiptomi patikák nagyon jól felszereltek. A patikusok magasan kéztettek, így tanácsot is kérhetünk tőlük, hogy milyen gyógyszert/gyógykészítményt javasolnak a problémánk kezelésére.
A csapvíz ugyan tiszta, de külföldiként nem ajánlott a fogyasztása! Az egyiptomi vízben magas a klórtartalom, ami felboríthatja a mikrobákat a gyomorban, és hasmenést okozhat. Az ivás szempontjából sokkal biztonságosabb, ha palackozott vizet használunk.
Az egyiptomi víz erősen klórozott, nem mérgező, ezért ez teljesen biztonságos. Annak akinek érzékeny a gyomra, javaslom, hogy ásványvízzel mosson fogat, ne csapvízzel.
Igen... Egyiptomban a zöldségek és gyümölcsök rendkívül finomak, jó minőségűek.
Fontos tudni, hogy turistaként minden esetben célszerű a gyümölcsöket megmosni, áttörölni, hiszen "jobb félni, mint megijedni"...
Azok, akik egészségesek, megfelelő immunrendszerrel rendelkeznek, azoknak nem okoz problémát a gyümölcsök és zöldségek fogyasztása.
Vannak gyümölcsök, melyek megkóstolását javasolni szoktam, hiszen kifejezetten finomak és élvezetesek.
Ilyen a mangó... melyből 7-8 fajtájú is vagy Egyiptomban. Itt Egyiptomban a mangó a fákon érik meg, (nem a nagybani piacok érlelőjéban), így rendkívül finom, zamatos, édes. Akár gyümölcsként, akár fresh mango-juice-ként, ivóléként rendkívül kellemes. De felhívnám a figyelmet arra is, hogy ez a gyümölcs nagy rostartalma miatt, túlzott mennyiség fogyasztása esetén hasmenést okozhat.
Ilyen a datolya... melyből szintén 6-8 féle van Egyiptomban. A teljesen érett (kissé totyakos) verzió a legfinomabb. A datolya rendkívül egészséges, vitamindús gyümölcs. gyomorproblémák esetén ajánlott a fogyasztája, mert jót tesz a gyomornak és az emésztésnek.
Ilyen a helyi citrom... ugyan jóval kisebb méretű, mint a nálunk megszokott citromfélék, viszont sokkal finomabb, mert nem savanyú, hanem édeskés-savanykás aromája miatt, akár simán ehető, mint a narancs. Nagy melegben ásványvizünkbe facsarva igazán üdítő. A fresh lemon-juice (akár a mentás változat) kipróbálását csak ajánlani tudom.
Ilyen a guava... a körtének kinéző trópusi gyümölcs a sárgabarack és a banán ízvilágára hasonlít. Nagyon finom gyümölcs, guava-juice és ivólé formában is.
Ilyen a gránátalma... ami itt Egyiptomban nagyon ízletes, hiszen a fán érik meg, nem az nagybani piacok érlelőiben, mint otthon. Gyümölcs formában avagy gránátalma-juiceként fogyasztva is kitűnő.
Ettől függetlenül javaslom, hogy azok akiknek érzékeny a gyomruk, csak módjával egyenek gyümölcsöt és zöldséget, hiszen az idegen baktériumkultúra esetleg gondot okozhat.
Ha szükségét látja, akkor nyugodtan...
Bár sok év tapasztalatából mondom, hogy felnőttek esetében jobb megoldás a 40%-nál erősebb alkohol használata étkezések előtt éhgyomorra egy nagy korty.
Természetesen gyermekeknél ez előbbi nem javasolt, hanem helyette a prebiotikum vagy a probiotikum.
Határozott IGEN a válasz erre a kérdésre.
Sok év tapasztalatával csak javasolni tudom, hogy Egyiptomba utazáskor hozzanak magukkal alkoholt, ami legalább 40% alkoholtartalmú. (pl: klasszikus Unikum, Erősebb pálinkák, házipálinkák, Whiskyk, Vodkák, erősebb Tatratea italok) Étkezések előtt éhgyomorra egy nagy korty ital sok-sok kellemetlenségtől megóvhat bennünket.
Javaslom ezt a módszert még azoknak is, akik egyébként nem isznak alkoholt... ezt tessék úgy felfogni most, mint gyógyászati eszközt, mert tényleg szükséges, és hatásos.
Előfordulhat, hogy a legnagyobb odafigyelés és megelőzés ellenére mégis elkap bennünket a hasmenés, a hasgörcsök, a hányás.... Ez valójában attól is függ, hogy az immunrendszerünk épp milyen állapotban van, képes-e megbírkózni a minket ért más baktériumkultúra hatásaival.
Ha mégis érezzük azt, hogy furcsán puffadtak vagyunk, nyomást érzünk a gyomrunkban avagy a beleknél, azonnal elkezhetjük a védekezést a probléma ellen. A kezdeti tünetek essetében segíthet, ha sok citromot facsarunk az ásványvizünkben és ezt isszuk... méghozzá jó sokat. A citrom fertőtlenítő hatású, és segíthet a kezdeti tüneteken.
Ha a tünetek nem szűnnek, avagy erősödnek, akkor a patikában szerezzük be az ANTINAL nevű gyógyszert. Ezt a gyógyszert kifejezetten az Egyiptomba érkező külföldiek számára fejlesztették ki, az estlegesen jelentkező gyomorproblémák kezelésére. Ez a gyógyszer célirányosan gyomorproblémák, hasmenés, hányás kezelésére használható. Első alkalommal 2 db tablettát kell bevenni, majd 4 óra múlva újabb 1 db tablettát, majd újabb 4 óra múlva ismét 1 db tablettát szükséges bevenni. Ez a gyógyszermennyiség látványosan csökkenti az erős hasmenést, hányást... Másnap reggel és este kell 1-1 db tablettát bevenni.
Fontos, hogy sok ásványvizet, citromos ásványvizet igyunk, mert szükséges a folyadékpótlás!
Figyelem! Az ANTINAL gyógyszer erős antibiotikum, nem megelőzésre, hanem a probléma kezelésére használandó gyógyszer!
Amennyiben 2 nap gyógyszerszedés mellett is erős még a hasmenés, a hányás, akkor mindenképp szükséges, hogy orvosi segítséget kérjünk.
A nagyobb hotelekben van orvosi ügyelet... a recepción kérdezzük meg, hol található az orvosi rendelő. A hotelorvos szükség esetén más gyógyszer szedését is javasolhatja, avagy problémásabb esetben beutal bennünket a legközelebbi kórházba, ahol gyógyszerekkel és infúzióval azonnal kezelnek bennünket.
A nagyobb patikákban szintén van orvosi ügyelet, és a segítségünkre tudnak lenni, hatékonyabb gyógyszerek javaslatában, vagy, hogy hol található a legközelebbi kórház szükség esetén.
A kórházi kezelés nagyon hatékony, hiszen nem csak gyógyszereket kapunk, hanem az infúziót is. Ám fontos tudni, hogy a kórházi kezelések Egyiptomban pénzdíjasok... vagyis fizetni kell mindenért. Ezért fontos, hogy itthon az utazásunk idejére betegség/baleset/pogyász biztosítást, vagyis utasbiztosítást kötnünk, hogy amennyiben ilyen helyzetbe kerülnénk, a biztosító fizesse a kórházi költségeinket, és ne nekünk kelljen mélyen a zsebünkbe nyúlni a költségek rendezésekor.