Egyiptomi történelem

16júl/24

Dahshur piramisai

Szakkarától néhány kilométerre délre húzódik az igen jelentős, nagy területű piramismező: Dahshur. A területen óbirodalmi és középbirodalmi piramisok találhatók. Közvetlenül a termékeny föld szélén állnak a XII. dinasztia nagy uralkodóinak téglaépítményei: északon II. Szenuszert, középen II. Amenemhat és délen III. Amenemhat piramisai. Kicsit távolabb, beljebb a sivatagban találhatóak Sznofru fáraó, a IV. dinasztia alapítójának két piramisa a Tört Piramis és a Vörös Piramis és egyéb piramisok, masztabák és sírok.

09máj/24

Hatsepszut fáraónő

A történeti adatok bősége sokkal közelebb hozza Hatsepszutot hozzánk, akinek pompás Deir el-Bahari-i templomát (luxori nyugati part) ma is turisták ezrei látogatják. Hatsepszut Henemetamon, görögösen Amesszisz, uralkodói nevén Maatkaré (i. e. 1509További információ…

04ápr/24

Tutankhamon sírja

Tutanhamon nem volt sem nagy katona, sem nagy építő; mégis ő a legismertebb fáraó. Senki sem gondolta volna, 1922. november 4-e reggelén, hogy milyen különleges nap lesz az a nap, mind történelmileg, mind régészeti szempontból…

09jan/24

Basztet istennő

Baszt (a későbbi időkben „Basztet”) az ókori Egyiptom egyik legnépszerűbb istennője volt. Általában macskaistennőként tartják számon. Eredetileg azonban oroszlán vagy sivatagi homokmacska feje volt, és csak az Újbirodalom idején került kizárólagosan kapcsolatba a háziasított macskával. Még akkor is hű maradt származásához, és megőrizte háborús arculatát.