A Fehér Sivatagi terület fontossága annak tulajdonítható, hogy nemcsak a karsztjelenség egyedülálló modellje hanem egyfajta múltbéli ablak az Őstenger élővilágára is. Ez a helyszín a sivatagi környezet, a földrajzi jelenségek, a kövületek nyitott múzeuma és lehetőséget ad a sivatagban vadon élő állatok tanulmányozására is.

Az egyiptomi Fehér Sivatag a világ egyik leghihetetlenebb sivataga. Ha ellátogat a Fehér Sivatagba, csodálatos holdbéli tájat tapasztalhat meg, amely túlvilági sziklaképződményeket tartalmaz. A Sahara el Beyda, vagyis a Fehér Sivatag Nemzeti Park (White Desert Protected Area) egy természetvédelmi terület Egyiptomban, melyet 2002-ben hoztak létre, különleges UNESCO védelemmel rendelkező területként.

A White Desert a nyugati sivatagi régióban található kb. 500 km-re délnyugatra Kairótól – Egyiptom fővárosától, kb. 145 km-re délre található a Bahariya Oázistól, és a Farafra Oázis (más néven Farafra depresszió) körülbelül 45 km-re délre található a Fehér Sivatagtól. A White Desert Nemzeti Park területe 300 km2. A park legmagasabb pontja az El Qess Abu Saidban található, 353 méteres tengerszint feletti magasságban, a legalacsonyabb pont pedig a 32 méteres Wadi Hennisben található.

A természetvédelmi park a szél és a homok eróziója által létrehozott nagy fehér kréta sziklaképződmények helyszíne. Itt találhatóak sziklák (a Farafra-mélyedés északi végén), homokdűnék (a Nagy Homoktenger része), valamint Wadi Hennis és oázisok Ain El Maqfiban és Ain El Wadiban.

A területet a homokdűnék szépsége és a fényes fehér mészkő kőzetekből és jellegzetes kövületekből álló geológiai képződmények változatossága jellemzi. A Fehér Sivatag területen fehér kréta zátonyok vannak, a geológiai képződmények hófehér krétaoszlopok formájában terülnek el, melyeket a szél, a nap és a homok igazi futurisztikus tájjá formált, egyedülálló természeti és geológiai helyzetet adva a területnek.

A Fehér Sivatag az őstengerfenék területe volt kb. 80 millió évvel ezelőtt. Ennek megfelelően a fehér mészkőképződmények az akkori őstenger korallmezőinek maradványai. Az üledékes kőzetrétegeket sok-sok éven át az elhalt ősi tengeri fauna alkotta, ahogy az óceán lassan kiszáradt. Az így létrejött kalcium-kőzetképződményeket többezer éves homokviharok formálták, melyek természetes szobrokká erodálták őket. Az elképesztő elhagyatott, mégis csodaszép holdbéli táj lett az eredmény!

A Nemzeti Park különféle állatok menedékéül szolgál, köztük a veszélyeztetett rhim gazellának és a sebezhető dorcas gazellának, a barbár juhoknak; valamint sakálok, a rüppell és fennec sivatagi rókák, valamint a homokmacska néven is ismert sivatagi macskák élőhelye.

A Fehér Sivatag egy varázslat… így lehet a legjobbal leírni ezt a tájat. Egyszerre kelti a holdbéli távoliság érzetét, és az érintetlen természet közelségének varázsát. A területet négykerékmeghajtású jeep-ekkel lehet felfedezni. Este pedig gyönyörködhetünk a sivatagi naplementében, majd a milliárd csillag fényében tündöklő égbolt hihetetlenül látványos csodájában, hiszen itt zéró fényszennyezettség mellett láthatjuk az éjszakai égboltot.

*****

Ha van olyan szerencsés, hogy eljut Egyiptom ezen különleges tájára, kérem fokozottan figyeljen arra, hogy ottlétével ne veszélyeztesse ezt az egyedülálló természeti helyszínt. Kérem, ne másszon fel az itt található mészkőképződményekre! Se akkor mikor szabad vagy nem szabad, látják, vagy nem látják…. hanem mert úgy dönt, hogy nem akar tudatosan kárt okozni, ezekben a pótolhatatlnan természeti csodákban. Lehet, hogy furcsának tűnik ez a kérésem, de kérem, hogy gondolkodjon el azon, hogy ezeket a különleges mészkőképződményeket 80 millió éve hozta létre a természet…

Egy párszáz lájkot érő fotó vagy szelfi valóban ér annyit, hogy letörjük, tönkre tegyük a természet ritka csodáit? Nem lesz újabb 80 millió évünk kivárni, hogy a természet újraalkossa ezt az egyedülálló holdbéli tájat.

Vigyázzunk a természet ezen különleges csodájára!

Kósa Ildikó idegenvezető – Egypt Forever

Pontszám
Kattints a post értékeléséhez!
[Összesen: 1 Átlag: 5]