16júl/24

Dahshur piramisai

Szakkarától néhány kilométerre délre húzódik az igen jelentős, nagy területű piramismező: Dahshur. A területen óbirodalmi és középbirodalmi piramisok találhatók. Közvetlenül a termékeny föld szélén állnak a XII. dinasztia nagy uralkodóinak téglaépítményei: északon II. Szenuszert, középen II. Amenemhat és délen III. Amenemhat piramisai. Kicsit távolabb, beljebb a sivatagban találhatóak Sznofru fáraó, a IV. dinasztia alapítójának két piramisa a Tört Piramis és a Vörös Piramis és egyéb piramisok, masztabák és sírok.

06júl/24

Louxor Mozi – Párizs

1921-ben nyitotta meg kapuit a Henri Zipcy építész által tervezett Louxor Filmpalota Párizsban. A kornak megfelelően inkább volt színház, mint csak egy egyszerű mozi. Volt zenekari árok, orgona, élő zenekar játszott a filmek alatt. Ez volt az egyetlen egyiptomi stílusban épített színház a városban. A filmszínház nagyon modernek számított a nyitás időszakában. 1300 férőhelyes volt és több szintes nézőtérrel rendelkezett

01júl/24

Megfejtették az egyiptomi szarkofágra vésett rejtélyes szöveget…

2009-ben találták meg egy egyiptomi sírkamrában azt a rejtélyes szarkofágot, amelynek bonyolult története bontakozott ki az utóbbi másfél évtizedben. A kősíron lévő ősi írás szerint a műtárgyat kétszer is használták, de csak a benne másodszorra eltemetett személy ismert. A második holttest a 21. dinasztia főpapja, Menkheperrê múmiája volt, az első tulajdonos személye azonban rejtély maradt. Egészen mostanáig…

01júl/24

Új greco-román kori temető felfedezése Asszuánban

Az Egyiptom déli részén, Asszuán városában nemrégiben felfedezett 33 ókori sír az ország régiségügyi minisztériuma szerint új információkat tárhat fel a történelmi betegségekről. A sírok, amelyekre egy egyiptomi-olasz közös régészeti misszió során bukkantak rá, az ókori Egyiptom kései korszakából és a görög-római időkből származnak.