Kultúrsokk Egyiptomban – pár dolog, amit jó tudni az utazás előtt…

Avagy egyiptomi szokások…. Mit ne csinálj Egyiptomban… Kulturális különbségek.

Külföldre utazni mindig nagy élmény. Új, érdekes és izgalmas helyeken járhatsz. Új, érdekes és izgalmas emberekkel találkozhatsz. Új, szokatlan és furcsa szokásokat ismerhetsz meg, és persze izgalmas, de akár szokatlan ételeket kóstolhatsz meg. Ez mind-mind az utazás velejárója. De ettől nem kell megijedni.  Minél messzebbre utazol, a megszokottól merőben eltérő világba csöppensz. Már Európán belül utazva is sok szokatlan dolgot láthatunk és tapasztalhatunk, de az igazi kaland, vagyis a furcsaságok sokasága, kétségkívül a kontinensek átlépésével kezdődik.

Egyiptom valószínűleg igazi kultúrsokkos élmény lesz (a maga pozitív és negatív értelmében) akár csak ha néhány napra jöttél, akár huzamosabb időre. Egyiptom csodás úti cél, de kulturálisan eltér Európától. Ezért fontos, hogy kalandnak tekintsd az utazást, és felejtsd el az előre „gyártott” elvárásaidat. Ez az ország nagyon is tud pozitív meglepetéseket okozni, hidd el…  Ám tud furcsa helyzeteket is teremteni, ezért érdemes némiképp felkészülni. Ezeket a dolgokat nem azért fontos tudni, hogy megijedj, hanem hogy magabiztosabban érezd magad, és könnyebben alkalmazkodj.

1. Tisztaság vs. szemetelés

Ha az ember először utazik Egyiptomba, elsőként a szemét, a szemetelés az, ami szembejön vele és sokaknál ez kritikus probléma. A szemétkérdés nem csak Egyiptomban, hanem az egész mediterrán világban problémát okoz. De valójában nálunk is… hiszen 2 utcával beljebb a nagykörúttól, már látványos a szemétprobléma Budapesten is, csak valahogy hozzászoktunk.

– Igen, Kairó bizony, zajos és poros… Egy évben jó, ha 5 alkalommal esik az eső, így nem csoda, hogy poros a város, hiszen a szél folyamatosan a sivatag felől fúj, és az eső nem mossa le a port, mint nálunk.

 – Igen, Kairó egyes helyeken koszos… de ne feledkezzünk meg arról, hogy Kairóban több, mint 20 millió ember él, így a szemételszállítás bizonyos helyeken problémás lehet.

– Ha a svájci tisztaság az alapmérce nálad, akkor ne utazz a mediterrán országokba és Egyiptomba se.

– De több, mint 17 évnyi tapasztalatomból bizton állíthatom, hogy az elmúlt években folyamatosan javuló tendencia figyelhető meg Egyiptomban a tisztaság terén! Sokkal több a szemétgyűjtő, kukásautó, és az utakon sepregető köztisztaságiak mellett számos önkéntes csapattal és tisztasági projektekkel, várostakarítási felhívásokkal találkozni a nagyvárosokban, és a közösségi médiákban.

– Emellett a középiskolákban nagyobb figyelmet fordítanak arra, hogy diákokat tisztaságra neveljék, és egyre nagyobb lépéseket tesznek az oktatásban, hogy a gyerekek megértsék a környezettudatosság fontosságát.

2. A borravaló (baksis) kultúrája

– Egyiptomban a baksis kérése nem szolgáltatás után adható borravaló, hanem elvárt gesztus.

– Szállodában, kirándulásokon, bazárban, étteremben, történelmi helyszíneken 1-2 USD sokat jelent… A helyieknek ez bevételiforrás, neked pedig szükséges kiadás, de egyben kedvesebb, figyelmesebb kiszolgálást jelent.

– Sajnos a turisták által látogatott helyszíneken, boltokban és bazárokban egyre gyakoribbak a negatív esetek, mikor szó szerint a semmire is követelnék a baksist. Ám ez ne rémisszen meg… Ilyen esetben határozottan mondj nemet, és ne fizess senkinek, csak azért, mert „épp szembejött veled”. Erre Luxor  igazi negatív példa… a városban sétálni se lehet anélkül, hogy 3 méterenként ne állítana meg valaki, aki épp felajánlja a konflisozást, avagy felajánlja, hogy elvisz a bazárba, avagy helyi boltokba, avagy csak tartja a markát. Légy határozott, és mondj nemet… csak azért mert nyomul, ne hagy magadra erőltetni olyan dolgot, amit nem akarsz.

3. A „turistaár”

– Egyiptomban sajnos kétféle ár létezik… a helyi ár és a turista-ár. Hogy ez mit jelent? Bemész az elvileg fix áras közértbe egy palack ásványvízért… te a turista fizetsz érte 30 EGP-t, miközben egy helyitől a boltos ugyanezért 15 EGP kér. Ezzel a helyzettel igen hamar szembesülni fogsz Egyiptomban.   De ugyanez a helyzet a bazárokban, a kis ajándékboltokban, kisebb üzletekben, a piacon… (Kivéve a nagy bevásárlóközpontokban, ahol ár címkével vannak ellátva a termékek, ott a terméken szereplő árat fogod fizetni te is.)

– Minden történelmi helyszínen, minden múzeumban külföldiként jóval magasabb áron tudod megvenni a belépőjegyeket, ahogy a vonatjegyet, avagy a távolsági buszok jegyét is, ha tömegközlekedsz… Sajnos olyan ez, mintha államigazgatás szintjén is „lehúznák a külföldiről a sápot”.

– Nagyon idejétmúlt dolog ez… hiszen ez még a 50-60 évvel ezelőtti egyiptomi és nyugat-erurópai jövedelemkülönbségekből indult….  Akkor az Egyiptomba érkező turista valóban jóval gazdagabb volt az egyiptomiaknál. De ma már nem feltétlenül van ez így, hiszen sokak jövedelme garantáltan eléri, a mi fizetésszintünket… Ez a „külföldi részére más ár” véleményem szerint negatív dolog… és nagyon jó lenne, ha kinőnének már ebből a mentalitásból az egyiptomiak. Legfőképp ezt a “betervezett” állami szintű turistalehúzást kellene már elfelejteniük. (A Louvre-ban sem fizet más összeget a belépőjegyért egy francia, avagy egy magyar, vagy egy arab… A belépőjegy egységes áron van, mindegy épp honnan jöttél, maximum a korod miatt lehet más, pl: gyerekjegy, felnőttjegy, nyugdíjas jegy… vagy családi jegy, csoportos jegy…stb.)

4. Az alkudozás művészete

– A bazárban és a kisebb boltokban Egyiptomban alkudni illik. Ez a helyi szokás…

– Alkudozni jó játék is lehet, avagy jó módja az ismeretszerzésnek, ismerősszerzésnek egyaránt. Az árus lefelé, te felfelé alkudj… Vagyis az árus egy erősebb összeggel indít, amit te nem fogadsz el, hanem helyette egy jóval alacsonyabb árat javasolsz, amit természetesen ő nem fog elfogadni és mond az előzőnél alacsonyabb árat. Amire te is mondasz a te ajánlatodnál kicsit magasabb árat… és így lépdeltek egy köztes ár megtalálása irányába, ami mindkettőtöknek megfelelő. Figyelj oda, hogy az alkudozásnál a kimondott ár alá visszalépned nem illik. Ha kimondtál egy árat, akkor te csak magasabb árral tudsz újabb javaslatot tenni…

– Figyelj oda, hogy ne engedd magad becsapni! Ha az árus irracionálisan magas árral indítja az alkudozást, te akkor is igyekezz a számodra megfelelő árat felajánlani. Maximum, kicsit hosszabb lesz az alkudozás, de ne dőlj be a sokszoros „első ajánlat árnak”.

5. Öltözködés – főleg nőknek

– Egy muszlim országba utazol… (ezt ne veszítsd szem elől)… épp ezért konzervatívabb öltözködés ajánlott. Strandokon a szállodán belül bikini oké, és még a hajótúrán is… de a városban illik visszafogottabban öltözni. Egyiptomban meleg van, de a kihívóan nyitott öltözék megbotránkozást kelthet. Ne hozd magad félreérthető helyzetbe.

– Férfiaknál is ajánlott fedett váll/comb városnézésnél.

Az öltözödésről részletesebben is írok ebben a bejegyzésben: https://www.egyptforever.hu/ildiko/?p=1035

6. Kézfogás, tekintet, udvariasság

– Egyiptomban nőként nem szokás férfiakkal kezet fogni. Ha mégis kezet fognál, várd meg, hogy az egyiptomi fél kezdeményez-e. Férfiak között természetes gesztus a kézfogás, így te se idegenkedj ettől.

– A Közel-Keleten járva kicsit sokkoló élmény lehet, mikor két férfit látsz az utcán sétálva egymás mellett – karon vagy kézen fogva! (Nőket is látsz természetesen kézen fogva, de az talán mégsem annyira meglepő, mint két férfit látni így.) Nem, ez nem jelenti azt, hogy a saját nemükhöz vonzódnának (bár nincs kizárva, hiszen homoszexuálisok a Közel-Keleten is ugyanúgy vannak, csak éppen nem verik/verhetik nagy dobra). Egyszerűen csak arról van szó, hogy ők jó barátok és ezt ekképpen fejezik ki.

– Ha egyiptomiakkal beszélsz, az udvarias, nyugodt beszéd fontos, és részedről a túlzott hangoskodás kerülendő, mert az kicsit modortalan.

– Ettől függetlenül tapasztalni fogod, hogy az egyiptomiak igen hangosak is tudnak lenni nagyobb közösségben. Ez ne rémisszen meg, ez csak a mediterrán habitus, nem jelent azonnal agresszív viselkedést.

7. Zenehallgatás hangereje…

– Egyiptomban jártadban keltedben tapasztalni fogod a taxiban, buszon, étteremben a hallgatott zene hangerejét… mert igen, hangosan hallgatnak zenét és legtöbb esetben arab zenét. Még az utcán sétálva is hallhatod majd az autókból kiszűrődő hangos zenét. Ha taxiban utazol, jelezd a sofőrnek, hogy halkítsa lejjebb a zenét, és kedvesen megteszik ezt neked. Ha csoportosan utazol, a buszod sofőrjének ugyanígy jelezheted, hogy kicsit túl sok ez a jóból. Nem szoktak ezen megsértődni, kérd bátran a zene halkabbá tételét.

8. Nyilvános helyek és az intimitás

Fontos tudnod, hogy Egyiptomban nem illik nyilvános helyeken ölelkezni, csókolózni. Muszlim országban jársz, ahol az ilyen párkapcsolati intimitás nem megengedett nyilvános helyen.

– Az, hogy fogod a barátnőd/barátod, férjed/feleséged kezét, azt elfogadják, de ne tapogasd, simogasd a teste többi részét, különösen fenekét, mellét, combját nyilvános helyen. Ez utóbbi nagyon nem illendő!

Kérlek, hogy figyelj erre, mert komoly kellemetlenségek is érhetnek ilyen esetben.

9. Fotózás korlátai

– Ne fotózz katonai objektumokat, őröket, rendőröket. Nem szeretik, és csak magadnak okozol problémát.

– Az emberek szívesen fotózkodnak feled, hiszen nekik te vagy az érdekes… ne idegenkedj ettől. Ám figyelj oda arra, hogy sokszor kérnek pénzt a fényképért, főleg a bazárban, vagy a tevék/lovak/szamarak esetében… Döntsd el, ér-e neked pár egyiptomi fontot az elkészült kép. Ha nem szeretnél fizetni, akkor ilyen esetben, mondj nemet és ne készíts fotót.

– Sok esetben külön baksis reményében ajánlgatják, hogy „mutatnak neked érdekes fotóznivalót” a történelmi helyszíneken. Sokszor valóban érdekes helyszínek fotózására is lehet alkalmad, de kérlek figyelj oda, hogy az utóbbi időben, nagyon elszálltak a „baksis igények” némely őrnél… így előre tisztázd, hogy mennyi összeget szeretne, nehogy a végén lepődj meg, hogy 1-2 átlagos kép után, 200 egyiptomi fonttért tartja a markát a gaffír. Legyél résen…

– Ha az utcán fotózod a helyieket, figyelj oda rá, hogy ne zavaróan, vagy túlságosan nyomulósan tedd. És ha gyerekeket fotóznál, kérdezd meg a szüleit, hogy megteheted-e… Légy udvarias!

10. Közlekedés – szokj hozzá a káoszhoz!

– Forgalom szabálytalan, gyalogosként extrán légy óvatos! Ha át szeretnél kelni az úttesten, légy látható, mutass határozottságot. Ahogy szoktam mondani, határozott ráutaló magatartással mutasd, hogy át akarsz kelni. Figyeld a forgalom ritmusát és annak sebességéhez igazodva kelj át.

– A taxiárakat egyeztesd indulás előtt, vagy használj Uber-t, ha elérhető…

– Kairóban a metró alternatív közlekedési eszköz lehet, de ne feledd, a hölgyeknek külön metrókocsi van fenntartva, ahol utazhatnak.

– Az üdülővárosokban, Luxorban, Asszuánban a hotelek shuttlebuszokat (transzferbuszokat) üzemeltetnek, amik megadott idő között közlekednek és visznek be a a város egy forgalmasabb pontjára. Érdeklődj róluk a recepción.

– Ha rutinosabb vagy jó utazási forma az iránytaxi minibusz… A sofőrrel mindig egyeztesd az irányt és a viteldíjat.

11. Étkezési szokások – érdemes kipróbálni a helyi ízeket.

– Helyi ételek ízletesek és nagyon finomak… érdemes kipróbálni párat, ha Egyiptomban jársz. De figyelj oda, hogy hol eszel, hol vásárolsz élelmiszert. Ha a piacon veszel gyümölcsöt, most meg és hámoz meg, mielőtt megeszed. A kereskedelmi forgalomban lévő előre csomagolt élelmiszerek, italok fogyaszthatók, hiszen előkészített élelmiszerek. Az éttermek kínálata változatos.

– Kisebb helyi éttermekben étkezve ne lepődj meg ha azt látod, hogy némely ételt a helyiek esetleg kézzel esznek – ez nem „bunkóság”, hanem hagyomány.

– Mit érdemes megkóstolni: kofta, falafel, tahini, koshari (helyi tésztaétek), fresh mango juice, fresh lemon juice, mangó, guava.

12. Alkoholfogyasztás Egyiptomban

– Nálunk egy jó családi összejövetel, baráti találkozó, bármely ünnep során természetes, hogy alkohollal koccintva ünnepeljük a pillanatot. De most kilépsz ebből a közegből és egy muszlim országba utazol, ezt ne feledd. Ettől függetlenül, mi magyarok mindig találunk okot arra, hogy ha máshogy nem, hát magunkkal visszük a bugykosüvegünket. És igen… ajánlott is megtennünk, mert az orvosi céllal étkezések előtt elfogyasztott  1-2 korty pálinka sok kellemetlenségtől óvhat meg bennünket.

– Ám Egyiptomban az alkoholfogyasztás (a dohányzással ellentétben) társadalmilag egyáltalán nem elfogadott tevékenység. Ettől függetlenül, bizonyos italboltokban, éttermekben és szállodákban legálisan lehet alkoholt vásárolni, hiszen a lakosság 25 %-a keresztény, és évente többmillió turista érkezik az országba.

– A turizmusban tisztában vannak azzal, hogy az Egyiptomba érkező turisták jelentősrésze fogyaszt alkoholt, és biztosítják is részedre az éttermekben, avagy a hotelek bárjában… de a részeg emberek visszatetszőek az egyiptomiak számára, így ne lepődj meg, ha spiccesen azt tapasztalod, hogy nem a megszokott kedves és mosolygós viselkedést kapod. Különösen figyelj arra, hogy kapatosan ne viselkedj kihívóan, túl hangosan az utcán, még akkor se, ha „hű, de jó a kedved”, mert ez sértő viselkedésnek számít. Tiszteld az ország szokásait, ahova utaztál, és ne viselkedj sértőn!

13. A közel-keleti illemhelyek

Az utóbbi években látványos fejlődés tapasztalható Egyiptomban a régészeti területeken található mellékehelyiségek minőségén és tisztaságán. 

– A nyilvános mosdók használat pénzbe kerül. (A szállodákban a nyilvános mosdók használata ingyenes) Már a reptérre érkezéskor tapasztalni fogod, hogy várják a használati díj fizetését, noha elméletben ingyenes.

– Többféle wc-típussal találkozhatsz, a hagyományos wc + bidé, a shatafa (wc és bide egyben) és a pottyantós wc.

– Egyiptomban a nyilvános wc-ben a wc-papírt legtöbb esetben nem a wc-be, hanem az elhelyezett szemetesben gyűjtik. Számunkra nem esztétikus, de mivel ebben az országban keskenyebb csatornacsöveket használnak, így a dugulás elkerülése miatt, érthető okokból teszik mindezt.

– Legyél felkészült, minden nyilvános helyen történő mosdóhasználatnál legyen nálad papír zsebkendő, és kézfertőtlenítő…

14. Vendégszeretet – sokszor túláradó

– Az egyiptomiak barátságosak, néha talán „túlzottan is”… Ám ez üdítő élmény nekünk, akik a vidám kedvességből keveset kapunk.

– Simán előfordul, hogy 2 perc beszélgetés után meghívnak teázni, vagy akár az otthonukba is…  Ez számunkra túlzó barátságosság, így ismeretlenül. Ilyen esetben udvariasan hárítsd el a meghívást. Valójában a meghívó sem gondolja teljesen komolyan, így biztos lehetsz benne, hogy az udvarias nemet mondás miatt nem lesz sértődés.

– Az egyiptomiak kedvesek és érdeklődők az országukba érkezőkkel. Ezzel együtt, ha már nyomasztónak, vagy tolakodónak találod a barátkozást, kedvességet, ezt udvariasan jelezd feléjük. Ha tolakodónak érzed, vagy kényelmetlen számodra, udvariasan lépj hátrább egy lépést, jelezd, hogy hogy ez neked túl sok, mondj udvariasan nemet, vagy kedvesen köszönj el.

– Nőként pedig figyelj oda, hogy ne mutass túl nagy bizalmaskodást feléjük, mert azt bátorításnak veszik a további bizalmaskodásra. Legyél kedves és udvarias, de határozottan mutasd, hogy nem kívánsz bizalmaskodni. Ha mégis azt tapasztalod, hogy túllépnek az udvariasság szintjén, akár szóban, akár egyéb módon, jelezd feléjük, hogy ez neked nem tetszik. Ne engedd, hogy hozzád érjenek, ha te nem akarod. Sajnos előfordulhat ez nagyobb tömegben, különösen a fiatalabb fiúkkal/férfiakkal való találkozásnál. Mutass határozott magatartást, és ha kell hangosan is szólj rájuk. Érteni fognak a szóból.

Folyt. köv….

Kósa Ildikó idegenvezető – Egypt Forever

Pontszám
Kattints a post értékeléséhez!
[Összesen: 2 Átlag: 4]